DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM

İlçemiz Rehber öğretmenleri tarafından  Lise öğrencilerine yönelik ,”Mesleki Eğitim ” konulu Seminer düzenlendi.
MESLEKİ EĞİTİM

      İlçemiz Rehber öğretmenlerinden  Necati Ceylan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Muhammed MENĞİ ve Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan  Ramazan BENGİZ  tarafından ,”Mesleki Eğitim ” konulu Seminer düzenlendi.“İnsanın geleceğini şekillendiren en önemli kararlarından birinin meslek seçimi olduğu unutulmamalıdır.Birey ,istediği yaşam tarzına uygun bir gelecek belirlerken seçmiş olduğu meslek alanı ve bundan elde edeceği doyum büyük önem arz etmektedir.Meslek seçimi,bireyin meslekleri çeşitli özelikleriyle değerlendirip kendi ihtiyaçları ve öncelikleri doğrultusunda istenilir yönleri çok,istenmeyen yönleri az olan bir mesleğe yönelmeye karar vermesidir.Kişinin yaşam tarzını etkileyecek kadar önemli olan bu karar toplumsal faktörlerin ve bireysel özelliklerin birbirleriyle etkileşimine dayanır.Bundan yola çıkarak Meslek Seçimini bir süreç içerisinde  ifade etmek yanlış olmaz;Çünkü bireyin kişisel gelişimi ile birlikte gelişir,değişir ve birçok faktörden etkilenir” ifadelerini kullanan Rehber Öğretmen Muhammed MENĞİ,farkındalık oluşturmak amacıyla farklı meslek gruplarından temsilcileri öğrencilerle buluşturdu.

       İlçemizde görev yapan Hakim İbrahim KAZAK, Emniyet Amiri Levent AYTEKİN,Doktor Gündüz ERSAN,İmam Ümit AKBAŞ öğrencilerimize meslekleri hakkında bilgi verdiler.  Ardından öğrencilerimiz birebir soru sorarak meslekler ile ilgili merak ettikleri konuları öğrendiler. 

      200 Lise öğrencisine yönelik verilen seminere katılan  İlçe  Milli Eğitim Müdürümüz Mahsum BURUCU:" Bu seminerde öğrencilerin meslek seçiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatıldı.Mesleki eğitimin önemine yönelik bilgilendirme yapıldı. Meslekler, özellikleri, çalışma şartları vb.konuların ele alındığı seminerde öğrencilerde Farkındalık oluşturmayı başardığımızı düşünüyorum.Rehber Öğretmenlerimiz ,Öğrencilerimizin kendi yeteneklerine en uygun  mesleği seçerken en doğru kararları almaları konusunda onlara büyük bir destek olmaktadır.Bu sebeple özverili çalışmalarından dolayı  öğretmenlerimize teşekkür ediyorum”dedi.

29-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-2018

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.