DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KURUTTUĞUNUZ VEYA YEŞERTTİĞİNİZ HER FİLİZ ÖZÜNDE BİR BAHÇEYİ GİZLER

2017-2018 Öğretim yılı ikinci dönem Aday Öğretmenlerin Semineri İlçe Milli Eğitim  Müdürümüz Mahsum BURUCU’nun katılımıyla yapıldı.
KURUTTUĞUNUZ VEYA YEŞERTTİĞİNİZ HER FİLİZ ÖZÜNDE BİR BAHÇEYİ GİZLER

 Halk Eğitim Merkezi  toplantı salonunda  düzenlenen seminerde 65 Sözleşmeli aday öğretmen ile bir araya gelen BURUCU,2017-2018  eğitim öğretim yılının 1.döneminde yapılan çalışmaları değerlendirdi.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU,geleceğimize yön verecek olan çocuklarımızın çağın gereklerine uygun, bilgi ve becerileri kazanmış, yanlışı ve doğruyu ayırt edebilen, topluma yön verebilecek insanlar olarak yetişmelerinde anne babaları kadar öğretmenlerimize de büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

 “Okul kurumsal bir yapıdır.Müdür veya Müdür yardımcısı olmadan bir okul işleyişine devam edebilir.Lakin Öğretmensiz bir okul olamaz.Öğretmen okulun mihenk taşıdır,olmazsa olmazıdır” Biz öğretmenleri kadrolu,sözleşmeli şeklinde ayırmayız.Çünkü Hepiniz benim için değerlisiniz.Kıymetli genç kardeşlerim, sizler çok kutsal bir görev yapmaktasınız.Çünkü siz insanı yetiştireceksiniz. İnsanın somut ve soyut yönünü düşünmek gerekirse;Somut anlamda mesleğinizin gerekliliklerini yerine getirerek öğretim alanında öğrencilerimizi yetiştirerek Soyut anlamda ise Ahlaklı öğrenci yetiştirip eğitim alanında öğrencilerimize katkıda bulunarak gerçekleştirebilirsiniz.Öğretmenlik bir yapının çatı ve temeli arasındaki inşaatı simgelemektedir.Biz bu alana kattıklarımızla ve farkımızla anlam kazandırabiliriz.İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.Toplumsal değerlere sahip çıkan amacı olan,vizyon geliştirebilen,çalışmalarında ekip olarak öğrencilerini dahil edebilen öğretmenler,bizim geleceğimizi yaşanılır kılacak öğretmenlerdir.Toplumu yaşatacak damarlardan akan kan biz olduğumuzu unutmayalım.Ülkemizin sınırları yüreğinizde çizmiş olduğunuz çizgilerdir.Kuruttuğunuz veya yeşerttiğiniz her filiz özünde  bir bahçeyi gizler.Siz ya güzel bahçeye bir fidan katkıda bulunursunuz ya da bir fidanla  bir ormanı kurutursunuz.

Dünyayı kurtarmaya gücümüz  yeter mi bilmem ama ben gözümün tam önünden başlıyorum mücadeleye.Herkese ulaşabilir ve yaşayan,üreten bir toplumu var edebiliriz. Öğrencilerinizi davası olan ,davasının sınırı olmayan ,birikimiyle ,zekasıyla,azmiyle, gücü ve kuvvetiyle  hayata yön verebilecek şekilde yetiştiriniz.Yetiştireceğiniz nesil fikirleri ile mücadele eden,EBU HANİFE (İmam-ı Azam), Akşemseddin ve Buhari gibi olmalı.Fikirleri ile savaşan ve fikirleri ile galip olan bireyler yetiştiriniz.Davası olmalı bir insanın ,Vatanı varsa imanı olur,imanı varsa aile bağına sahip çıkar.Bu sebeple Empati kurabilen,üretebilen öğrenci geleceğimizi etkiler.Aranızda 4+2  yıl kalacaklar ve burada kalmaya devam edecekler olacaktır. Bir yeri sevmeden değiştirmek mümkün değildir.Bu nedenle yaşadığınız coğrafyayı sevin,toplumu tanıyın,halkın yüreğine dokunun ki sorunları görebilesiniz.Sorunun kaynağına inmelisiniz ki çözüm üretebilesiniz.

Sizlerin bu bilinç ve azimle mesleğinizi sürdürmenizi temenni ediyorum. Bizler yetiştirilme sürecinde sizlere her türlü destek ve kolaylığı sağlayacağız. Sizler de tecrübeli öğretmenlerimizin tecrübelerinden azami derecede istifade etmeye çalışınız.”şeklinde konuştu.

 İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU; öğretmenlerimizin de azim ve sorumluluk isteyen mesleklerinde karşılaşabilecekleri zorluklar olduğunu ve bu zorluklarında her daim kapısının kendilerine açık olduğunu ifade etti. Zaman zaman kendisinin de ilçe merkez ve köy okullarına ziyaretler yaparak kendilerini yalnız bırakmayacağını belirten BURUCU,yeni eğitim ve öğretim döneminde öğretmenlere başarılar diledi.

 

07-02-201807-02-201807-02-201807-02-2018

 

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.