DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahsum BURUCU’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahsum BURUCU’nun  24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 Kıymetli Meslektaşlarım!

     Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla, Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

     İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir.Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yüce Yaradan’ın ilk emri” İKRA” yani  “Oku!” olmuştur. Yine “Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?” ayetini bilmeyenimiz nerede ise yok gibidir. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz; “İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır.” Sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Yine aynı şekilde Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi; ‘‘GELECEK GENÇLERİN,GENÇLER İSE ÖĞRETMENLERİN ESERİDİR.’’Bütün bu büyük hakikatlerin insana aktarılması işini üstlenen ideal insandır öğretmen. Bundan dolayıdır ki biz öğretmenler, üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli, mesleğimizi en güzel şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.

      Öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlamakta belirleyici unsurlardır. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür. Kıymetli meslektaşlarım zor şartlar altında kiminiz ailelerinizden uzak diyarlarda fedakarca mesleğinizi icra edebilme gayreti içerisinde olduğunuzu biliyorum. Lakin bizler Ülkemizin dört yanını kendimize evimiz kabul etmişiz bu nedenle icra ettiğimiz meslek dil, renk farkı gözetmeksizin Vatan için, İman İçin ve Kültürümüz için daha büyük ve güçlü bir TÜRKİYE için en ön saflarda yer almayı ve ardımızdan gelecek nesile liderlik yapmayı gerektiriyor.

      Değerli meslektaşlarım!Millet olarak  yeni bir tarih yazdığımız bu dönemde  öğrencilerimize sadece  okulda öğrettiğimiz dersler değil,aynı zamanda Vatan sevgisi, İman Bilgisi, Anne-Babaya ve Kültürümüze bağlılık bilincinin de aşılanması, soluduğumuz hava kadar içtiğimiz su kadar önemlidir.Artık oturmanın değil ayağa kalkmanın vakti gelmiştir, Ayaklarımıza takılan ve gelişmemizin, Üretmemizin, sorgulamamızın önünde duran her türlü yapı ile mücadele etmenin vakti gelmiştir.Sizler kendi eserlerinizi ortaya çıkartacak çalışmalarınızda bu hassasiyetleri en ön plana almalısınız. Nitekim eserler sanatçılarının aynaları olmuştur bu nedenle yetiştirdiğiniz her öğrenci aynı zamanda sizlerin dışa vurumu topluma yansıması ve görmek istediğiniz toplumun özlemidir.Sizler neden Fatih´in hocası Akşemseddin olmayasınız, yeter ki davamızın bilincinde olalım. Bu dava sen-ben değil “hepimiz” olma davasıdır.

   Bu günün vesilesi ile  en kalbi duygularımla Öğretmenler Gününüzü tebrik ediyorum.Bu duygu ve düşüncelerle başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e, ülkemiz ve yarınlarımız için canlarını feda eden bütün şehit öğretmenlerimize ve ebediyete göçmüş meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet emekliliğe ayrılmış öğretmenlerimize huzurlu,sağlıklı bir hayat mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize başarılar diliyorum. 

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.