DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİCLE’NİN OKULLARINDA ‘BEYAZ BAYRAK’ DALGALANIYOR!

DİCLE’NİN OKULLARINDA   ‘BEYAZ BAYRAK’ DALGALANIYOR!

     Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl eğitim alanında ilklere imza atarak büyük bir başarı yakaladı.  Birçok alanda başarılı çalışmalar yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU ´Beslenme Dostu Okul Projesinde´ de dikkat çekti. Mahsum BURUCU”İlçemizde geçen sene ´Beyaz Bayrak´lı okul sayımız 2 iken bu sayının artmasından memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca ilçede ilk defa Beslenme Dostu Okul standardına yükselen okullarımızın sertifika almaları diğer okullarımıza da örnek teşkil ettiğini belirtti. Mahsum BURUCU;Dicle´de eğitimde öğrencilerin başarısının yanı sıra okulların standartlarının da artırılmasına gayret ettiklerini belirterek, "Bu yıl Beyaz Bayrak ile okullarımız büyük bir hamle yapmıştır. Başvuru yapıp uygun görülen okullarımızın Beslenme Dostu olması ile standartları daha da yükselttik. Bütün gayretimiz, öğrencilerimizin başarısı ve daha iyi şartlarda okumasıdır. Bu başarıda çaba gösteren bütün eğitim camiamızı tebrik ediyorum" dedi.

      Okulların sayısının arttırılmasını hedeflediklerini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU; Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesinin tüm okulların temizlik ve hijyen konusunda iyileştirilmesi, öğrencilerin sağlığının korunması anlamında büyük katkı sağladığını, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza daha iyi koşullar sağlamak için bu çalışmalara gayretle devam edeceklerini belirtip , Öğrencilerimizin günlük yaklaşık 7-8 saati okullarda geçiyor. Okulların bu açıdan hijyenik olması, öğrencilerimizin yaşam alanlarının güzel olması bizler için son derece önemli. Bunun gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu tip projelerimiz artarak devam edecek. Gönlümüz bütün okulların böyle olmasını istiyor. Hem fiziki şartları iyileştirmek, hem de bu tür projeleri sonuçlandırarak inşallah diğer okullarımızın da Beyaz bayrağa kavuşmalarını sağlayacağız" diye konuştu.

      İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU;“Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında  2 önemli proje hazırlanarak protokoller imzalanmıştır. Bunlardan biri 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak” projesi diğeri ise Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2010 yılında ülkemiz genelinde başlatılan “Beslenme Dostu Okul” Projesidir.  Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “Beyaz Bayrak Projesi’’ kapsamında yapılan denetimlerde 6 Okulumuz “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte ilk defa  “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedefi gözetilerek denetimleri yapılan  5 okulumuza  da Beslenme Dostu Okul sertifikası verildi”dedi.

     İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Şükrü COŞKUN , Okul Müdürleri ve Müdür Yardımcılarının katıldığı törende,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU gerekli hijyen şartlarını sağlayan okulların sertifika, Beyaz Bayrak ve pirinç levhaları ile Beslenme Dostu Okul Sertifikalarını okul yöneticilerine dağıtırken” “Başarı demek, sorumluluk demektir. Başarının sürdürülebilir olması çok önemli. Başarılarınızın devamını diliyorum.” dedi.

BEYAZ BAYRAK ALAN OKULLARIMIZ:Cumhuriyet İlkokulu-Karagömü İlk/Ortaokulu-Durabeyli İlk/Ortaokulu-Dicle Anaokulu-Pekmezciler Şehit Polis Halit Gülser İlk/Ortaokulu-Kocaalan İlkokulu

BESLENME DOSTU SERTİFİKASI ALAN OKULLARIMIZ:Karagömü İlk/Ortaokulu-Pekmezciler Şehit Polis Halit Gülser İlk/Ortaokulu-Kocaalan İlkokulu-Durabeyli İlk/Ortaokulu-Dicle Anaokulu

15-12-201815-12-2018

 

 

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.