DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİZ TÜKENENE KADAR SİZİ AYDINLATMAK İÇİN SİZE IŞIK OLACAĞIZ!

Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıda sınıf öğretmenlerine Okuma-Yazma seferberliğine dönük  yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Dicle’de yaklaşık 3 bin 900 kişinin okuma ve yazma bilmediğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU,sınıf öğretmenlerine Okur yazar seferberliği hakkında ve  Seferberliğin tüm toplumu kapsayacak şekilde yürütülmesine yönelik yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.
BİZ TÜKENENE KADAR SİZİ AYDINLATMAK İÇİN SİZE IŞIK OLACAĞIZ!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın  ve  eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan´ın  liderliğinde  yürütülen ‘Okuma Yazma Seferberliği’ etkinliklerine yönelik  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU ve Şube Müdürü Nesim BİLTEKİN’ in katılımıyla ilçemizde görev yapan sınıf öğretmenleri ile birlikte  Dicle  Halk Eğitim Merkezi’nde toplantı düzenlendi.

     İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU,İlçemizde okuma ve yazma bilmeyen yaklaşık 3 bin 900  vatandaşımız var. Bizim buradaki amacımız bu vatandaşlarımızın tamamına ulaşıp, onları Okuryazar yapmaktır" dedi.Seferberlik kapsamında çok çalışıp daha fazla kişinin okuryazar olması için çaba sarf edeceğini söyleyen BURUCU,”Alan Taramaları ile başlayacağız. Dicle’de Okumaz yazmaz vatandaşlarımızı okur yazar yapana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. Bu seferberlikle  okuma yazma bilmeyen vatandaşların 1. Kademe yetişkin okuma-yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okur-yazar hale getirilmesi ve İlkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 2. Kademe ise Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.Bu sebeple siz öğretmenlere büyük sorumluluk düşmektedir. 

     Değerli öğretmenlerim!Öğretmen,en genel tanımıyla öğrenmeye rehberlik eden kişidir.Bu sebeple öğretmenin  önemli sorumlulukları ve büyük fedakarlıkları vardır.Size dininiz,diliniz ne diye sormuyorum.Size yapmış olduğunuz işin karşılığında size verilen ilimin nereye harcandığını  soruyorum.Öğretmenlik sorumluluktur.Vebali de  ağırdır.Ben sizi uyarmakla mükellefim.Bu sorumluluğu sizinle ve çalışma arkadaşlarımla birlikte  paylaşıyorum.   81 ilimizin her metre karesinde yaşayan bütün vatandaşlarımızdan sorumluyuz.Aranızda zor şartlar altında eğitim görüp  yurdun dört bir yanından gelen arkadaşlarım var.Öğretmenlik kolay bir meslek değildir.Zor şartlar altında karar alıp, doğru karar verebilen ve uygulayabilendir öğretmen.Öğretmenin  lügatında “İmkansız” diye bir şey yoktur.Vardır bir yolu.İllaki bir yolu vardır!Biz size ışık olacağız.Gittiğiniz, yürüdüğünüz yolda biz tükenene kadar ama sizi aydınlatana kadar size ışık olacağız. Okumaz yazmaz oranlarının  minimize etmenin yanında birlikte neler başarabileceğimizi  de göreceğiz.Yaşadığınız kişisel durumlar size engel olmamalı.Kişiler ile  değil fikirlerle mücadele ediniz.Çalışma ortamlarını daha huzurlu ve daha enerjik kılın.Dicle’de yapacağınız çalışmalarla 40.000 nüfusa değil tüm vatana hizmet etmiş olacaksınız.Mesaimiz 8-5 saatleri arasında değildir;Mesaimiz 7/24 saattir. Ulaşmadığımız okul kalmadı.İlçemizdeki bütün okulları ziyaret ettim.Böylece olumlu çalışmalarınızı ve eksiklikleri yerinde tespit etme fırsatımız oldu.Sizin hepinizin çalıştığı şartları gördüm.Ama fiziksel imkansızlıklar sizi yıldırmamalıdır.Davamızdaki eksikleri tamamlamaya çalışacağız.Önümüze çıkacak engelleri birlikte aşacağız.Değerli arkadaşlarım!Gittiğiniz yeri değiştiremiyorsan gitmeyeceksiniz.Görev yaptığınız yerde sizin imzanızı taşıyan eser bırakamıyorsanız orada durmayacaksınız!

     Değerli Meslektaşlarım!Okuryazarlık Seferberliği Genelgesi doğrultusunda Okuma-Yazma oranın arttırılması için bütün imkânlarımızı kullanarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Okuryazar olmayan vatandaşlarımızın Halk Eğitim Merkezine ve tüm okul müdürlüklerimize başvurularını yapmalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencilerinizin okuryazar olmayan yakınlarına konu ile ilgili bilgiler vererek başvuru yapmaları  konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğinizi temenni ediyorum.Hepinize başarılar diliyorum”dedi.

13-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-201813-02-2018

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.