DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“BİZ ANADOLU’YUZ” PROJESİ Doğudan Batıya, Batıdan Doğuya Uzanan Kardeşlik Köprüsü

“BİZ ANADOLU’YUZ” PROJESİ Doğudan Batıya, Batıdan Doğuya Uzanan Kardeşlik Köprüsü

İçişleri Bakanlığının 180 günlük eylem planı kapsamında uygulamaya konulan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilen 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun ülkenin farklı illerini ziyaret etmesi amacıyla hazırlanan "Biz Anadolu’yuz" projesi kapsamında  Diyarbakır’dan  5000 öğrencimiz İstanbul ve Çanakkale illerini gruplar halinde ziyaret ettiler. Proje, daha çok maddi imkânlardan yoksun, başarılı, şehir dışına çıkma imkânı bulamayan öğrenciler ile şehit ve gazi yakını öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.

       İçişleri Bakanlığının ve Cumhurbaşkanımızın eşleri Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayelerindeki "Biz Anadolu’yuz" projesinin sonuçlarını gözlemlemek amacıyla proje kapsamında gönderilen öğrencilerimizin ailelerine ‘Biz Anadolu’yuz’ Projesi Diyarbakır İl Koordinatörü Psikolojik Danışman Sevgi GÖKTAŞ ile birlikte rehber öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz tarafından hane ziyaretleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Gerçekleştirilen hane ziyaretleri sonrası öğrencilerimizin gezi izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini aktarabilmeleri adına Kaymakamlık Makamında ilçe kaymakamlarımızla buluşturulmaları sağlanmıştır.

          Proje kapsamında Dicle’den 120 öğrenci, 8 öğretmen İstanbul ve Çanakkale illerimizi ziyaret ederek projeden yararlanmışlardır. Projenin gerçekleşmesine katkı sunan kurumlardan birisi de Dicle Kaymakamlığı/ Dicle Belediyesi ve Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olmuştu.

            Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU, İstanbul ve Çanakkale illerimizi ziyaret eden öğrencilerle sohbet ederek projenin amacı hakkında bilgi verdi. Gezilere katılan öğrencilerimizin kültür elçiliği görevini yerine getirdiğini belirtti.Farklı şehirlerden Çanakkale’de Şehit düştüğünü gören öğrenciler ırkçılığın zararlarını ve hoşgörünün öneminden bahsetti. Öğrencilerimizden bazıları ziyaret ettikleri aileler ile hala görüştüklerini söyleyerek davet ettikleri İstanbul’da kaldıkları ailelerinin  Dicle’ye geleceklerini belirtti.Kendi yaşıtlarının olduğu ailelerin evinde kalan öğrenciler ufuklarının açıldığını,farklı aileleri tanımanın heyecanını yaşadığını ve motivasyonlarının arttıklarını belirttiler.

       Geziler ile ilgili deneyimlerini anlatan  öğrencilere kültür kaynaşmasının önemini ,bu vatan toprağında yaşayan tüm insanların  kardeş olduğunu vurgulayan BURUCU,farklı bir bölgedeki aile ile ilk defa yemek yemenin şaşkınlığını yaşayan öğrenciye “Asırlardır aynı sofradan yemek yiyoruz.” İfadesini kullandı.Bu topraklar bizim soframız, 81 ilimizin hepsi bu sofradan yemeğini çıkarmaktadır. Biz hepimiz “BİR”iz. Ben,Sen O iken”BİZ” olmayı başardık,Şimdi de ”HEPİMİZ” olma zamanı.Hepimiz hep birlikte güçlü adımlarla ülkemizi geliştireceğiz.Sizden tek bir şey istiyoruz.Devletimizi sevelim.Vatanımızı sevelim. Bayrağımızı sevelim.İçinde yetiştiğimiz kültürü özümseyelim.Özümseyelim ki ilmimizle,edebimizle,kültürümüzü iyi bir şekilde temsil edelim.Bu hafta yapılan ziyaretlerle velilerinize ulaşmaya çalıştık.Ama biliyoruz ki Yarının velileri sizlersiniz.Sizlere davrandığımız şekilde siz de bir nesil yetiştireceksiniz.”ifadelerini kullanan  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum  BURUCU bu gezilere katılan öğrencilerimizin gezip gördükleri,öğrendikleri ve akıllarında kalanları gezilere katılamayan diğer arkadaşlarına da anlatmalarını istedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU , ‘Biz Anadolu’yuz’ Projesi Diyarbakır İl Koordinatörü Psikolojik Danışman Sevgi GÖKTAŞ ‘a “Biz Anadoluyuz Projesi Kapsamında” kültürel değerlerin paylaşılması amacıyla özverili çalışmalarından dolayı ilçemiz adına teşekkür plaketi vererek Projenin öncülüğünü yapan İçişleri Bakanlığının ve Cumhurbaşkanımızın  eşleri Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendiye şükranlarını dile getirdi.

 Veli ziyaretlerinin ardından;İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum BURUCU , ‘Biz Anadolu’yuz’ Projesi Diyarbakır İl Koordinatörü Psikolojik Danışman Sevgi GÖKTAŞ ,Şube Müdürü Nesim BİLTEKİN,Şube Müdürü Neriman İLHAN ,okul idarecileri ve ‘Biz Anadolu’yuz’ projesine katılan öğrenciler ile birlikte Dicle  Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili  Sayın Alparslan KILIÇ’ı makamında hazır bulundular.

     Dicle Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Alparslan KILIÇ öğrencilerin gezi ile ilgili deneyimlerini dinledikten sonra  öğrencilerimize daha iyi bir gelecek sağlamak adına ilçemizde bu tarz projelerin devam edeceğini belirtti. İstanbul ve Çanakkale illerimizi ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getiren öğrenciler farklı projelerde de olmak istediklerini söylediler. Dicle  Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili  Sayın Alparslan KILIÇ öğrencilere ”Bugün bizim oturduğumuz Makamlara yarın sizler oturacaksınız.Bu sebeple sizin deneyimli ve donanımlı olmanız yarınlarımızın aydınlık ve umut verici olmasını sağlayacaktır.Sizleri geleceğin meşalesi olarak görüyorum ve yürüdüğünüz yolda sizlere her daim destek olacağız.Siz de bu sorumluluk  bilinciyle okuldaki  başarılarınızı arttırarak, sosyal ve kültürel etkinliklerle hem kendi ailenizi hem de ilçemizi bir adım daha ileri götüreceğinize inanıyorum.”ifadelerini kullandı.

 

12-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-2018

 

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.