DİYARBAKIR DİCLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´BEN,SEN, O ´ iken ´BİZ´ olduk.Şimdi ´HEPİMİZ´olma zamanı!

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için öğretmenler ile değerlendirme toplantısı düzenlendi.Dicle Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen toplantıya ilçemizde görev yapan öğretmenler,Şube Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum  BURUCU katıldı.
´BEN,SEN, O ´ iken ´BİZ´ olduk.Şimdi ´HEPİMİZ´olma zamanı!

 

 Öğretmenlerin 2 haftalık seminer döneminde Mesleki çalışmalarını tamamlayarak eğitim öğretime donanımlı ve yüksek bir motivasyonla hazır olduklarını söyleyen BURUCU, yaz tatili boyunca okullardaki çeşitli eksikliklerin giderilerek ,çeşitli onarımların yapıldığını belirtti.

Milli Eğitim Müdürü Mahsum  BURUCU,öğretmenlerle buluştuğu toplantıda “Mili Eğitim Bakanımızın bütün personeline vermiş olduğu enerjiyi hissetmeyeniniz yoktur.  Ve bu rüzgar  olumlu yönde bütün kesimler tarafından hissedilmektedir.Öğretmenlik mesleğinin ehemmiyetine bir kez daha değinmek istiyorum.

 Kıymetli Meslektaşlarım! Öğretmenlik sadece sabah derse girip zamanı geldiğinde okuldan ayrılmak;hafta sonu ,yarıyıl ve yaz tatili yapılan bir meslek değildir.Öğretmen;Okuldan ayrıldıktan sonra öğrencisi aklından çıkmayan;eve gittiğinde bir sonraki gün işlenecek ders için hazırlık yapan;aynı zamanda anne olan baba olan arkadaş,kardeş olandır. Bu toplumun  fırıncısını,manavını,kasabını, polisini,avukatını,doktorunu,  valisini , cumhurbaşkanını öğretmen yetiştirir.Biz toplumu yetiştiren topluma yön verenleriz.Bu sebeple Öğretmenlik meslek olarak değil insanlık çerçevesinde  karakteriyle,fedakarlığıyla,donanımıyla birlikte değerlendirilmelidir.Öğretmen olgunlaşmış başak gibidir. Mütevazidir, Kendini ve temsil etmiş olduğu   bireyleri rahatlıkla ifade edebilecek , donanıma, kabiliyete ve vizyona  sahip olmalıdır.

Değerli Meslektaşlarım; Şunu herkesin çok iyi idrak etmesi gerekmektedir.

Bir okulda Müdür veya Müdür yardımcısı olmazsa  o okulda işler yarıda kalmaz.Lakin o okulda öğretmen olmazsa okul işlevselliğini yitirir.Yani temelde biz öğretmenler varız.Biz de öğrenciler için varız.Fiziksel şartlar sizi zorlasa da olumsuzluklar sizi yorsa da siz var  olduğunuz sürece imkansızlık olmaz. Kendine güvenen, doğruyu yanlıştan ayıran, araştıran, bilgi ve becerilerini sürekli olarak yenileyen öğrenciler yetiştirmemiz gerekir.Bunu sizler yapacaksınız.

Okullar çocukların hayal dünyasını geliştiren yerdir.Öğrencilerimize okullarda vereceğimiz değer  ve destekle kocaman dünyalarını geliştirebiliriz.Mesleğimiz;esasında hepimizin ailemizden almış olduğu terbiyenin üzerine almış olduğumuz akademik eğitim ile birlikte ilmin ve bilimin davranışsal olarak hayat bulmuş halidir.Bu sebeple söylediğimiz her söz yaptığımız her davranış yetiştirdiğimiz öğrencide hayat bulur.

Kıymetli Meslektaşlarım !

Ben,Sen O iken”BİZ” olmayı başardık,Şimdi de”HEPİMİZ” olma zamanı geldi.Hepimiz tek yürek olmak zorundayız.Çocukların saygısını ve sevgisini kazanmak için  bu toplumu olumlu yönde Yeni Türkiye’ye hazırlamak için Hep birlikte çalışacağız. Ben ve ekip arkadaşlarım,Milli Eğitimin tüm çalışanları sizlere hizmet etmekle mükelleftir.Siz olmazsanız benim burada bulunmamım manası yoktur.Görev yaptığımız her bölgede bu düşünce ile hareket etmemiz gerekir.Okullarda öğrenciler var olduğu için siz oradasınız.Kendi öğrencilerinizi yetiştirdikten sonra İzleme ve değerlendirme konusunda daha ilgili olmalıyız.İlkokul öğretmenleri öğrencilerini  Ortaokulda ;Ortaokul öğretmenleri de Liselerde kendi öğrencilerini takip edebilmelidir.

 Okul kavramını  ve öğrenci değiştirerek ve güncelleyerek ,yenileyerek kendimizi de geliştirip değiştirerek   uygulama alanımıza sokmalıyız.Öğretmenlik anlayışı değişeceği gibi öğrencilik anlayışı da değişecek. Okulların algısı değişmeli;Okullar Mihver derslerin işlendiği yer olmanın yanında Sosyal ve Kültürel etkinliklerle kendi becerilerini keşfetmeleri için olanak sağlayacak bir yaşam alanı olmalıdır.Hep Birlikte ,Hepimiz çocuklarımızı daha iyi yetiştirmenin gayreti içindeyiz.

 

Kıymetli Meslektaşlarım !Başarısız Öğrenci yoktur.İlgisiz Öğrenci vardır Bir öğretmeni unutulmaz yapan şey, öğrencisinin yüreğine dokunmasıdır.Öğrencilerinizin yüreğine dokunun,onların önce gözlerine bakın, Sizin gözlerinizdeki ışıltı onların yüreğindeki sevgiyi büyütecektir.Kendini geliştirebilen,yenileyebilen ,gelişime açık ;gittiği yeri değiştirebilen öğretmen olun.2018 /2019 Eğitim Öğretim yılının bu değişim ve gelişim için verimli bir yıl olmasını temenni eder,Eğitim Öğretim alanında  Yapacağınız tüm projelerde size destek olacağımızı bilmenizi isterim..Bu sebeple Siz değerli öğretmenlerimden olumlu çalışmalar bekliyorum.Hepimiz, Hep Birlikte  karakterimizle ve yüreğimizle çıktığımız bu yola öğrencilerimizin daha başarılı olmaları için ve toplumu geliştirmek için  var gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi.

Hepinizi Saygıyla  Selamlıyorum

Dicle - 0412561 23 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.